MCP4018T-503E/LT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Microchip Technology
In Stock: 2.485
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 4.426
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
MCP4018T-503E/LT
DigiKey Part Number
MCP4018T-503E/LTTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4018T-503E/LTCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4018T-503E/LTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4018T-503E/LT
Description
IC DIG POT 50K SC-70-6
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCP4018T-503E/LT Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
SC-70-6
Configuration
Potentiometer
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C