MIC2289-34YML-TR
DigiKey Part Number
576-1732-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1732-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1732-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2289-34YML-TR
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM 750MA 8MLF
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 8-MLF® (2x2)
EDA/CAD Models
MIC2289-34YML-TR Models
Category
Voltage - Output
34V
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Output / Channel
750mA (Switch)
Digi-Reel®
Frequency
1.2MHz
Part Status
Active
Dimming
Analog, PWM
Type
DC DC Regulator
Applications
Backlight
Topology
Step-Up (Boost)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Supplier Device Package
8-MLF® (2x2)
Voltage - Supply (Max)
10V