MIC5209-3.6YS-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC5209-3.6YS-TR |
Description | IC REG LIN 3.6V 500MA SOT-223-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC5209-3.6YS-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 170 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 25 mA |
Part Status Active | PSRR 75dB (120Hz) |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 16V | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V | Supplier Device Package SOT-223-3 |
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA | Base Product Number |