MSC040SMA120B4
DigiKey Part Number
150-MSC040SMA120B4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC040SMA120B4
Description
SICFET N-CH 1200V 66A TO247-4
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 66A (Tc) 323W (Tc) Through Hole TO-247-4
EDA/CAD Models
MSC040SMA120B4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
137 nC @ 20 V
Series
Vgs (Max)
+23V, -10V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990 pF @ 1000 V
Power Dissipation (Max)
323W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 40A, 20V