MSC090SMA070SDT/R
DigiKey Part Number
150-MSC090SMA070SDT/RTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MSC090SMA070SDT/RCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MSC090SMA070SDT/RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC090SMA070SDT/R
Description
MOSFET SIC 700 V 90 MOHM TO-263-
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 700 V 34A (Tc) 156W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
112mOhm @ 15A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 750µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41 nC @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+23V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
806 pF @ 700 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
156W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
700 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V, 20V