MSC180SMA120B4N
DigiKey Part Number
150-MSC180SMA120B4N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC180SMA120B4N
Description
MOSFET SIC 1200 V 180 MOHM TO-24
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 21A (Tc) 147W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
225mOhm @ 8A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 500µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36 nC @ 20 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
+23V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
481 pF @ 1200 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
147W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V, 20V