PIC16F1459-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F1459-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1459-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1459-I/SO Models
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 9x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
48MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)