PIC18F26K20-I/ML
DigiKey Part Number
PIC18F26K20-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F26K20-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-QFN (6x6)
EDA/CAD Models
PIC18F26K20-I/ML Models
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz