HFCW-7500+
DigiKey Part Number
3157-HFCW-7500+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-HFCW-7500+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-HFCW-7500+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFCW-7500+
Description
CER FILTER 7.6GHZ HIGH PASS
Detailed Description
7.6GHz (Cutoff) High Pass Ceramic Filter 12.8 GHz 50Ohm 0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFCW-7500+ Models
Category
Insertion Loss
1.5dB
Manufacturer
Mini-Circuits
Filter Type
High Pass
Package / Case
0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Frequency
7.6GHz (Cutoff)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance
50Ohm
Height (Max)
0.024" (0.61mm)
Bandwidth
12.8 GHz