MPQ8632GLE-10-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 76
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.611V 1 Output 10A 16-PowerVFQFN
MPQ8632GLE-10-Z
DigiKey Part Number
1589-1811-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ8632GLE-10-Z
Description
IC REG BUCK ADJ 10A 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MPQ8632GLE-10-Z Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
13V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz ~ 1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-QFN (3x4)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
18V