MTP29156R8ML01
DigiKey Part Number
3372-MTP29156R8ML01-ND
Manufacturer
Coilmx
Manufacturer Product Number
MTP29156R8ML01
Description
FIXED IND 6.8UH 30A 2.5 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 30 A 2.5mOhm Max Radial
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.5mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial
Inductance
Size / Dimension
1.102" L x 0.748" W (28.00mm x 19.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)