PCX1C151MCS1GS
DigiKey Part Number
493-13689-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13689-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13689-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCX1C151MCS1GS
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCX1C151MCS1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm