RHA1C151MCN1GS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RHA1C151MCN1GS |
Description | CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RHA1C151MCN1GS Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Nichicon | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 322 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 3.22 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance 150 µF | Height - Seated (Max) 0.264" (6.70mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |