2SD1803T-TL-H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 2SD1803T-TL-H |
Description | TRANS NPN 50V 5A TP-FA |
Manufacturer Standard Lead Time | 52 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 50 V 5 A 180MHz 1 W Surface Mount TP-FA |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 2SD1803T-TL-H Models |
Category | DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 500mA, 2V |
Mfr | Power - Max 1 W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Transition 180MHz |
Part Status Active | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Transistor Type | Mounting Type Surface Mount |
Current - Collector (Ic) (Max) 5 A | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50 V | Supplier Device Package TP-FA |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 150mA, 3A | Base Product Number |