BZX84C5V6LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 75
Diodes Incorporated
Comchip Technology
Similar
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 5.6 V 250 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SOT-23-3,TO-236-3,Micro3,SSD3,SST3
BZX84C5V6LT1G
DigiKey Part Number
BZX84C5V6LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C5V6LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C5V6LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C5V6LT1G
Description
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±7%
Power - Max
250 mW