MC78L12ACPRPG
DigiKey Part Number
MC78L12ACPRPGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MC78L12ACPRPGOSTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78L12ACPRPG
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MC78L12ACPRPG Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
PSRR
42dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 Long Body, Formed Leads
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-92 (TO-226)
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V