EEF-CS1C220R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEF-CS1C220R |
Description | CAP ALUM POLY 22UF 20% 16V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEF-CS1C220R Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 100 kHz |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm) |
Capacitance 22 µF | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Voltage - Rated 16 V | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm |