EEU-FC2A101B
DigiKey Part Number
P19687CT-ND - Cut Tape (CT)
P19687TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC2A101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC2A101B Models
Ripple Current @ Low Frequency
436.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
671 mA @ 100 kHz
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C