EEU-FP1V511B
DigiKey Part Number
P123959CT-ND - Cut Tape (CT)
P123959TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FP1V511B
Description
CAP ALUM 510UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
510 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 68mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FP1V511B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.625 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
68mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C