AS01208MS-SP12-WP-R
DigiKey Part Number
668-AS01208MS-SP12-WP-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01208MS-SP12-WP-R
Description
SPEAKER 8OHM 300MW TOP PORT 88DB
Detailed Description
8 Ohms Receiver Speaker 300 mW 850 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
AS01208MS-SP12-WP-R Models
Category
Efficiency - Type
Sensitivity
Power - Rated
300 mW
Series
Power - Max
500 mW
Shape
Rectangular
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
Receiver
Frequency Range
850 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
1.3kHz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Efficiency - dBA
88.00
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Efficiency - Testing
100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C