NMO4503CS
DigiKey Part Number
553-NMO4503CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMO4503CS
Description
BASE / WHIP, 3 DBD/5.2 DBI, 450-
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Straight NMO Magnetic
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
Pulse Electronics
Number of Bands
1
Packaging
Bag
Gain
5.14dBi
Part Status
Active
Power - Max
200 W
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Termination
NMO
Frequency (Center/Band)
460MHz
Mounting Type
Magnetic
Frequency Range
450MHz ~ 470MHz
Height (Max)
19.000" (482.60mm)