RACPRO1-T960/24
DigiKey Part Number
945-RACPRO1-T960/24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACPRO1-T960/24
Description
960W AC/DC-CONVERTER 'DIN-RAIL'
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACPRO1-T960/24 Models
Category
Power (Watts)
960W
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Isolation
3.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Efficiency
96%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC or DC
Features
Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
Size / Dimension
6.13" L x 3.15" W x 5.31" H (155.7mm x 80.0mm x 135.0mm)
AC Voltage - Input
320 ~ 575 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CB, CE, CSA, EN, IEC, UL
DC Voltage - Input (Min)
450V
Standard Number
61010-1; 62368-1
DC Voltage - Input (Max)
815V
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
40A