BSR16/DG/B4VL
DigiKey Part Number
2156-BSR16/DG/B4VL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSR16/DG/B4VL
Description
TRANS PNP 60V 0.6A SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 60 V 600 mA 200MHz 250 mW Surface Mount SOT23-3 (TO-236)
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
100 @ 150mA, 10V
Mfr
Power - Max
250 mW
Packaging
Bulk
Frequency - Transition
200MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
600 mA
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1.6V @ 50mA, 500mA