BD33GC0MEFJ-ME2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 2.344
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-HTSOP-J
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
Digital Datasheet - ROHM's Low Quiescent Current Automotive LDOs
BD33GC0MEFJ-ME2
DigiKey Part Number
BD33GC0MEFJ-ME2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BD33GC0MEFJ-ME2CT-ND - Cut Tape (CT)
BD33GC0MEFJ-ME2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD33GC0MEFJ-ME2
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-HTSOP-J
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BD33GC0MEFJ-ME2 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
0.6 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Not For New Designs
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
14V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 1A