EDZVT2R8.2B
DigiKey Part Number
EDZVT2R8.2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R8.2BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R8.2BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R8.2B
Description
DIODE ZENER 8.2V 150MW EMD2
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 150 mW ±2% Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
EDZVT2R8.2B Models
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
150 mW