R6015ENX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 1.000
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 52
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 22.901
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 73
N-Channel 600 V 15A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220FM
R6015ENX
DigiKey Part Number
R6015ENX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6015ENX
Description
MOSFET N-CH 600V 15A TO220FM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R6015ENX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 10 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
910 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
40W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220FM
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 6.5A, 10V