RBR5LAM60ATFTR
DigiKey Part Number
RBR5LAM60ATFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR5LAM60ATFCT-ND - Cut Tape (CT)
RBR5LAM60ATFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR5LAM60ATFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A PMDTM
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount PMDTM
EDA/CAD Models
RBR5LAM60ATFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 60 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
PMDTM
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)