SMLD12BN1WT86C
DigiKey Part Number
846-SMLD12BN1WT86CTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SMLD12BN1WT86CCT-ND - Cut Tape (CT)
846-SMLD12BN1WT86CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLD12BN1WT86C
Description
LONG LIFE TYPE MINI-MOLD CHIP LE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.9V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Mfr
Current - Test
5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Grade
Automotive
Lens Color
White
Qualification
AEC-Q102
Lens Transparency
Diffused
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Size / Dimension
1.60mm L x 0.65mm W
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Height (Max)
0.65mm