CP053-301538
DigiKey Part Number
2223-CP053-301538-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP053-301538
Description
PELTIER, 30 X 15 X 3.8 MM, 5.3 A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 14.9W @ 27°C 5.3 A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP053-301538 Models
Category
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height
3.80mm
Series
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
5.3 A
Part Status
Active
Voltage - Max
4.5 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
650 mOhms
Size / Dimension
Rectangular - 30.00mm L x 15.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed
Qmax @ Th
14.9W @ 27°C