SPG110-40
DigiKey Part Number
2223-SPG110-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG110-40
Description
TEG, 6.3 V / 1.75 A OUTPUT, 40 X
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 11.0W @ 27°C 1.75 A 300°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPG110-40 Models
Category
Height
3.83mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
1.75 A
Part Status
Active
Voltage - Max
6.3 V
Type
TEG (Thermoelectric Generator)
Resistance
3.6 Ohms
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
11.0W @ 27°C