Image for MTSW-105-22-L-D-231-LA is not available
MTSW-105-22-L-D-231-LA
DigiKey Part Number
MTSW-105-22-L-D-231-LA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-105-22-L-D-231-LA
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-105-22-L-D-231-LA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.231" (5.87mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A