SDL-108-TT-10
DigiKey Part Number
SDL-108-TT-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDL-108-TT-10
Description
CONN RCPT .100" 16POS DUAL TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDL-108-TT-10 Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.122" (3.10mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Circular
Number of Rows
2
Contact Material
Beryllium Copper
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)