RTAN1206BTT60R4
DigiKey Part Number
738-RTAN1206BTT60R4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAN1206BTT60R4
Description
RES PREC TAN, 60.4 OHM, 1206, 0.
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60.4 Ohms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RTAN1206BTT60R4 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)