ALTAIR05T-800
DigiKey Part Number
497-18621-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALTAIR05T-800
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 16SO
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology 16-SO
EDA/CAD Models
ALTAIR05T-800 Models
Category
Voltage - Start Up
13 V
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
11.5V ~ 23V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Isolation
Isolated
Supplier Device Package
16-SO
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown
800V