BTA41-600BRG
DigiKey Part Number
497-2431-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA41-600BRG
Description
TRIAC 600V 40A TOP3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 40 A Through Hole TOP3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTA41-600BRG Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih) (Max)
80 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TOP-3 Insulated
Current - On State (It (RMS)) (Max)
40 A
Supplier Device Package
TOP3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
400A, 420A