FERD30H100SB-TR
DigiKey Part Number
497-16950-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16950-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16950-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FERD30H100SB-TR
Description
DIODE FERD 100V 30A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 30A Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FERD30H100SB-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
DPAK
Technology
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
30A