L78L12ABZ-AP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L78L12ABZ-AP |
Description | IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L78L12ABZ-AP Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 6 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 6.5 mA |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | PSRR 42dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Through Hole |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads |
Voltage - Input (Max) 35V | Supplier Device Package TO-92-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V | Base Product Number |