LDK130PU18R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LDK130PU18R |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6-DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 6-DFN (1.2x1.3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LDK130PU18R Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 60 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 120 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 55dB (120Hz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 6-XFDFN |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package 6-DFN (1.2x1.3) |
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 300mA | Base Product Number |