M48T35AV-10MH1F
DigiKey Part Number
497-4714-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-4714-1-ND - Cut Tape (CT)
497-4714-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M48T35AV-10MH1F
Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28SOH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M48T35AV-10MH1F Models
Category
Date Format
YY-MM-DD-dd
Manufacturer
STMicroelectronics
Interface
Parallel
Series
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Timekeeping (Max)
2mA @ 3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Type
Clock/Calendar
Package / Case
28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets