SMC50J28A
DigiKey Part Number
497-SMC50J28A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC50J28A
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Detailed Description
45.4V Clamp 110A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMC50J28A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
110A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V