SMC50J36CA
DigiKey Part Number
497-SMC50J36CATR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SMC50J36CACT-ND - Cut Tape (CT)
497-SMC50J36CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC50J36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Detailed Description
58.1V Clamp 86A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMC50J36CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
86A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V