STL40DN3LLH5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STL40DN3LLH5 |
Description | MOSFET 2N-CH 30V 40A POWERFLAT |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 30V 40A 60W Surface Mount PowerFlat™ (5x6) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STL40DN3LLH5 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 250µA |
Manufacturer STMicroelectronics | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.5nC @ 4.5V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 475pF @ 25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power - Max 60W |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Mounting Type Surface Mount |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Package / Case 8-PowerVDFN |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30V | Supplier Device Package PowerFlat™ (5x6) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 5.5A, 10V |