STL70N4LLF5
DigiKey Part Number
497-10575-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10575-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10575-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL70N4LLF5
Description
MOSFET N-CH 40V 70A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 70A (Tc) 72W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank PowerFlat™ (5x6)
EDA/CAD Models
STL70N4LLF5 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±22V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 25 V
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
72W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.5mOhm @ 9A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA