STM32L031E6Y6TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STM32L031E6Y6TR |
Description | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 25WLCSP |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 25-WLCSP (2.1x2.49) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STM32L031E6Y6TR Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 1K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 8K x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 10x12b |
Core Processor ARM® Cortex®-M0+ | Oscillator Type Internal |
Core Size 32-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 32MHz | Mounting Type Surface Mount |