STTH30RQ06G2Y-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STTH30RQ06G2Y-TR |
Description | DIODE STANDARD 600V 30A D2PAK HV |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 600 V 30A Surface Mount D2PAK HV |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STTH30RQ06G2Y-TR Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 55 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 600 V |
Series | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V | Supplier Device Package D2PAK HV |
Current - Average Rectified (Io) 30A | Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.95 V @ 30 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |