STWA40N90K5
DigiKey Part Number
497-STWA40N90K5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STWA40N90K5
Description
MOSFET N-CH 900V 40A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 900 V 40A (Tc) 446W (Tc) Through Hole TO-247 Long Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STWA40N90K5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
89 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3260 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
446W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Supplier Device Package
TO-247 Long Leads
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 20A, 10V