PEC24DBAN
DigiKey Part Number
S2112E-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC24DBAN
Description
CONN HEADER R/A 48POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 48 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM
In-Stock: 1897
CONN HEADER R/A 2POS
In-Stock: 3483
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
In-Stock: 589
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM