DDA500N-D2PP-1205-001
DigiKey Part Number
285-DDA500N-D2PP-1205-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDA500N-D2PP-1205-001
Description
DC/DC DIN RAIL SUP 12V 5V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 2 Output 12V 5V 20A, 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DDA500N-D2PP-1205-001 Models
Category
Voltage - Output 2
5V
Manufacturer
TDK-Lambda
Current - Output (Max)
20A, 20A
Series
Power (Watts)
500W
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
95%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
DC Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
4.53" L x 1.44" W x 4.86" H (115.1mm x 36.6mm x 123.4mm)
DC Voltage - Input (Max)
53V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V