DRB240-48-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 186
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
TDK-Lambda DRB Series
DRB240-48-1
DigiKey Part Number
285-DRB240-48-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB240-48-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
4.92" L x 4.88" W x 1.61" H (125.0mm x 124.0mm x 41.0mm)
Approval Agency
CE, CSA, EN, IEC, UKCA, UL
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
240W