HQA2W120W240V-N07-M
DigiKey Part Number
285-HQA2W120W240V-N07-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HQA2W120W240V-N07-M
Description
DC-DC CONVERTER 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 5A 9V - 40V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HQA2W120W240V-N07-M Models
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 115°C
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.39" L x 1.56" W x 0.50" H (60.6mm x 39.5mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
40V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, CSA, UL
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
60950-1; 62368-1
Power (Watts)
120 W